Sierpień 1920 zapisał się w historii Polski na zawsze jako dowód polskiej waleczności i potwierdzenie uzyskanej niepodległości. Teraz, w setną rocznicę Cudu nad Wisłą, dzięki nowej produkcji telewizji HISTORY przenosimy się w czasie wraz z historykiem i dziennikarzem – Michałem Wójcikiem, by zrozumieć fenomen tego wydarzenia.
„Lekcje historii” to specjalna, internetowa formuła, będąca odpowiedzią na obecne potrzeby. Przeznaczone są nie tylko dla tych, którzy zechcą poszerzyć horyzonty, ale także dla miłośników historii, którzy cenią ciekawe jej przedstawienie. To produkcja także dla uczniów, nauczycieli i rodziców. W tym szczególnym odcinku cofamy się o cały wiek, by przyjrzeć się największemu sukcesowi ówczesnej Polski.
– Bitwa warszawska to w polskiej historii ciekawy fenomen. Bo to ani bitwa, ani warszawska. To raczej wielka (na polską skalę rzecz jasna) operacja, która skończyła się spektakularnym zwycięstwem. Ono zaś dało Polsce i dużo, i mało. Mało, bo zaledwie 19 lat wolności, dużo, bo ileż się przez ten okres rzeczy stało. Bitwa albo cud nad Wisłą nie trwała też tyle, ile zwykliśmy myśleć o tego typu starciu. Trwała co najmniej kilka dni i nocy i działa się nie w jednym, ale w wielu miejscach. Złożyło się na nią kilkaset, może więcej starć, potyczek i wielkich zmagań. Nie wszystkie Polacy wygrali, niektóre nasi sromotnie przegrali, ale summa summarum - wszystko skończyło się viktorią, z której jesteśmy tak dumni. I jeszcze jedna dziwna rzecz. Historycy nie są również zgodni, co do tego, kto był autorem tego zwycięstwa. Na pewno nie Matka Boska, której święto katolicy obchodzą 15 sierpnia. Ponieważ autorstwo koncepcji przypisuje się kilku osobom, my przyjmijmy, że to Józef Piłsudski. Ten singularis majestatis na pewno był twarzą tego zwycięstwa. Dziś takie określenia i nazwy jak "Bitwa Warszawska", "Cud nad Wisłą" i "Naczelnik Państwa" wymawiamy, dzięki temu, jednym tchem.
komentuje Michał Wójcik.
Materiał został zrealizowany we współpracy z firmą produkcyjną DzikiLis.
• DzikiLis to firma zajmująca się produkcją materiałów video na potrzeby telewizji i internetu. Tworzy reportaże, animacje, filmy promocyjne i relacje z eventów. Z A+E współpracuje od 2016 roku, promując programy stacji i tworząc internetowe seriale takie jak "Skarby polskie", "Szabla husarska" czy "Lata 90.".
• Michał Wójcik Historyk, dziennikarz prowadzący liczne programy telewizyjne. Pracował w Radiu ZET, tygodniku „Przekrój”, był redaktorem naczelnym magazynów „Focus”, „Focus Historia”, współautor książek m.in. Teraz ‘44. Jeden z prowadzących program HISTORY pt. „Brać czy nie brać”.
• HISTORY to telewizja, w której od 24 lat historia przestaje być nudną lekcją w szkole i staje się inspirującą i trzymającą w napięciu opowieścią. Interesuje nas historia mała i duża, gdyż każdy dzień tworzy historię. Opowiada o niezwykłych, charyzmatycznych bohaterach i ich inspirujących historiach. Filary programowe kanału opierają się na realizowanych z epickim rozmachem produkcjach fabularnych, tajemniczych poszukiwaniach legendarnych skarbów, a także historiach ludzi i przedmiotów, które tworzą współczesny świat.
• HISTORY jest dostępne u najważniejszych operatorów w Polsce m.in. Cyfrowym Polsacie, platformie Canal+, UPC, Play, Vectra, Toya, Inea, Netia, ipla.tv i w lokalnych sieciach kablowych.